רציונל ומטרות התכנית

רציונל תכנית מרעולים
שנה ב' במכינת הנגב היא הזדמנות. הזדמנות לקחת קבוצה קטנה וממוקדת, ולעשות איתה עבודת עומק רצינית ומשמעותית. הזדמנות להעמיק את ההכרות של האדם עם עצמו ועם המדינה, החברה, הכלכלה והסביבה. הזדמנות ליצור קהילה מחוללת שינוי ובה קבוצת אנשים עם תחושת מסוגלות ורצון פנימי עז לשנות ולהטיב עם החברה. הזדמנות אמיתית לאדם לגלות את האידאולוגיה וצו השעה שלו- לרכוש כלים, ולהתחיל ולפעול בשביל לממש ולקיים אותו- בצבא ובחברה האזרחית. ומעל לכל אלו, שנה ב' היא הזדמנות לעשייה פרקטית. מימוש הכלים שנרכשו בשנת המכינה, והוצאתם לפועל.
תכנית מרעולים תהווה מקפצה נוספת להמשך חייהם של המשתתפים בה. היא תיקח את שנת המכינה כנקודת זינוק, ומשם תעלה מדרגה ברמת התכנים ובניהול העצמי, תעמיק עוד ביכולותיה של הקבוצה, ותחבר את העשייה לכלל החלומות והרצונות של המשתתפים. התכנית תעסוק בתחומי ידע מגוונים - קיימות ואקולוגיה, גמרא, ערבית, פילוסופיה יהודית, כלכלה ופוליטיקה, חלוציות ויזמות, חינוך ומנהיגות ועוד. התכנית תעלה את רמת הלימוד והאחריות בכך שהמשתתפים בה ילמדו במוסד אקדמי, ובכך גם ישתלבו בעוד מסגרות שאינן בתוך המכינה עצמה - אלא בחברה עצמה. התכנית תמשיך לעסוק בהכנה לצה"ל ובמפגשים בלתי אמצעיים עם הטבע וידיעת הארץ ככלי וכמטרה. 
אחת מהרגליים המרכזיות של התכנית היא הניהול העצמי ברמתו הגבוהה ביותר שניתן לחוות בתכנית חינוכית ובמסגרת. התכנית תהיה דומה עד כמה שאפשר לחייהם של אזרחים בוגרי המכינה, בשביל לייצר עשייה שתהיה דומה באופי ובדרך להמשך חייהם של המשתתפים. מתוך כך הקבוצה תתנהל בצורה עצמאית תוך עמידה בסטנדרטים של המכינה, ורוב האחריות להצלחת התכנית תהיה בידי הקבוצה והמשתתפים בה.

 

מטרות התכנית

מטרת העל - גיבוש קבוצה אינטימית מובילה שתוכל להיות בעתיד גרעין משימה ברוח חזון המכינה.

1.    הרחבת ההכרות עם החברה הישראלית, הנופים והסוגיות בה.

2.    התנסות ביוזמה, עשייה חברתית ויצירה.

3.    העצמת תחושת המסוגלות העצמית, תוך כיוון אל צו השעה האישי של המשתתפים.

4.    לימוד עומק של תכנים מגוונים וכלים רלוונטיים לעשייה חברתית.

5.    התנסות וחיים של ניהול עצמי ברמתו הגבוהה ביותר.

6.    הכנה והכוונה לתפקידי מפתח בצבא ובחברה.